Mahbub Hassan Saleh

Ambassador-designate of the People's Republic of Bangladesh to the Kingdom of Belgium and to the European Union

Mahbub Hassan Saleh has developed a long, illustrious career as a Bangladesh state civil servant and diplomat having joined the Ministry of Foreign Affairs as Assistant Secretary as a member of Bangladesh Civil Service (Foreign Affairs) Cadre back in 1995. He served as Assistant Secretary at the Administration, Protocol and Territorial Wings and at Foreign Service Academy in the Ministry till January 2000. He then served as Senior Assistant Secretary at General Services Wing in the Ministry of Foreign Affairs from 01 April 2001 to 07 September 2001. Following that, he served in the Deputy High Commission for the People"s Republic of Bangladesh, Kolkata, India, as Second Secretary and later as First Secretary from 15 September 2001 to 08 November 2003. Served in the Embassy of the People"s Republic of Bangladesh, Seoul, Republic of Korea, as First Secretary and later as Counsellor from 18 November 2003 to 14 August 2005. Also served as Head of Mission in the capacity of Charge de Affaires ad interim (CDA a.i.) from 09 January 2004 to 14 February 2004.

He served as Director (International Organizations), Director (Americas & Pacific and Counter Terrorism), Director (Personnel) and Director (Foreign Secretary"s Office) in the Ministry of Foreign Affairs from 22 August 2005 to 10 December 2007. Served in the High Commission for the People"s Republic of Bangladesh, Canberra, Australia, as Counsellor from 17 December 2007 to 13 May 2009. Also served as Head of Mission in the capacity of Acting High Commissioner from 20 May 2008 to 03 November 2008. Served in the High Commission for the People"s Republic of Bangladesh, New Delhi, India, from 23 May 2009 to 03 November 2010 as Counsellor and then as Minister and Deputy High Commissioner from 04 November 2010 to 23 September 2014. Served as Director General (Europe) in the Ministry of Foreign Affairs from 01 October 2014 to 16 September 2015. He has been serving as Minister and Deputy Chief of Mission in the Embassy of the People"s Republic of Bangladesh, Washington, DC, since 23 September 2015, before arriving to take up a new post at the Embassy of Bangladesh in Brussels in latter 2020.

Mr Saleh has participated in many international summits, meetings, conferences, seminars and workshops as a member of Bangladesh delegation including representing the country on different occasions. Mahbub Hassan Saleh has a Bachelor of Science in Civil Engineering from Bangladesh University of Engineering and Technology (BUET), Dhaka, and a Master"s in Diplomacy and Trade from Monash University, Melbourne, Australia. He was born in Dhaka, Bangladesh in 1966, is married and has two sons. He enjoys writing and reciting poetry, reading, public speaking, listening to music, and watching cricket.

Mahbub Hassan Saleh